Malty Towers

Klubbnytt: Vårt första fat på Smögen innehåller idag whisky

image

Grattis alla fatägare. Idag fyller vårt fat Käsemåla 3 år och får således kallas för whisky. Fatet är ett bourbonfat med rökig whisky. Eftersom det är ett 30-litersfat kan detta bli klubbens första buteljering. Det redan till hösten. Information till andelsägarna kommer inom en snar framtid. Spännande whiskytider stundar....

Läs mer http://maltytowers.se/2017/08/13/klubbnytt-vart-forsta-fat-pa-smogen-innehaller-idag-whisky/

Whiskybloggen: Svaide från Gotlands Whisky

imageimageDet kom ett paket med ett prov från Gotlands Whisky och Christer Roslund. Nu är det 2nd shareholder edition son släpps till aktieägarna. Det första släppet skrev jag om här

Faten man har använt är Bourbon barrel, American oak medium and heavy toast, American oak char och Ex-Laphroaig fat. Om Laphroaigfatet har påverkat whiskyn något nämnvärt låter jag vara osagt. Whiskyn är som den första edition 3 år och håller 47%. Den är heller inte kylfiltrerade.

 

imageNär jag provar whiskyn så gör jag det mot den 1st edition.

Doft : Den här känns mer av jäst och en väldigt...

Läs mer http://maltytowers.se/2017/04/22/whiskybloggen-svaide-fran-gotlands-whisky/

Whiskybloggen: Ungt och gammalt efter årsmötet

image

Den var yngst, den var billigast och den var bäst…enligt mig förstås. I omröstningen bland deltagarna fick den bara 5 röster. Jag talar om Ultimate Selection 8 åriga Mortlach. Den osade skumbananer och var flytande godis. Underbar dricka. Jag är inte överförtjust i Glenfarclas 105:a och inte ens den 20-åriga föll mig på läppen. Ardbeg 21 har jag provat innan och jag tyckte då som nu att den var lite av en besvikelse. Vi fick rösta på de två bästa och som nr2 hade jag den 17-åriga Mortlachen från Asta Morris. Mycket mer har jag inte att skriva utan lägger...

Läs mer http://maltytowers.se/2017/03/04/whiskybloggen-ungt-och-gammalt-efter-arsmotet/

Whiskybloggen: Cinderella Whisky Fair 2017

 

imageEfter en fredagskväll med Fantomen på operan så var det dags för Whiskymässa på Cinderella. Det är alltid med spänd förväntan man går på whiskymässa. Den här mässan är lite speciell eftersom den hålls  på bildäck av en färja. Dessutom tror jag det är det lite prestige bland destillerierna att presentera något alldeles speciell just för denna mässa på havet. Dessutom kan du få med dig de flaskorna som man har med sig från destillerierna.

Vissa av dessa rariteter säljs fort slut och finns till salu ute på nätet redan samma dag som de släpps. Det är en gemytlig...

Läs mer http://maltytowers.se/2017/02/22/whiskybloggen-cinderella-whisky-fair-2017/

Whiskybloggen: Provning av våra whiskyfat på Box

imageDå var den stora dagen inne. Vi ska prova det vi idag kan kalla. ”Vår egen Whisky”. En liten tillbakablick säger att när vi startade whiskyklubben Malty Towers Whisky Association så var intresset större än vad vi hade räknat med. När vi samtidigt erbjöd medlemmarna att teckna sig för andelar i tre whiskyfat så fylldes andelarna omedelbart. Idag har vi 8 fat som vilar i lagerhusen på Box Destilleri (6) och på Smögen Whisky (2)

I november 2013 så fyllde vi tre fat för 30 andelsägare på Box Destilleri i Ådalen. Vi beslöt även att våra fat skulle få namnet...

Läs mer http://maltytowers.se/2017/02/09/whiskybloggen-provning-av-vara-whiskyfat-pa-box/

Whiskybloggen: Box American Oak – Dräparen

imageJag har på mig de Box-kritiska glasögonen. För jag är rätt spänd på vad Roger Melander kokat ihop för något uppe på Höga Kusten. Jag har ju själv varit i lagerhusen och fått provsmaka ur amerikanska ekfat till Festival 2015. Enligt min lilla ”fantasi” så är det just sådana fat som gjort festivalbuteljeringarna så bra. Men kan det här komma upp i samma klass med tanke på den stora volymen ?

Denna heter Box American Oak. En whisky som håller 50,8% i alkoholstyrka. 2500 flaskor av 3941 gick till systembolaget. Whiskyn har lagrats 4,5 år på 130-liters bourbonfat för att...

Läs mer http://maltytowers.se/2016/12/17/whiskybloggen-box-american-oak-draparen/

Whiskybloggen: Isle of Lime från Gotlands Whisky provas.

imageMin gode vän Christer Roslund skickade mig ett sample och undrade om jag vill prova den. Sånt tackar man förstås inte nej till. Gotlands Whisky ”Isle of Lime” . Gotland Whisky bildas 2004 för att producera öns första whisky. Gotlands Whisky ligger i Romas gamla sockerbruk. Först 2012 kom destilleriet igång med destillering och nu har man släppt sin första whisky som är reserverad för aktieägarna.

Whiskyn är 3 år och håller 47% alkoholstyrka. Man har släppt 5000 flaskor på 500ml.Man har själv mältat malten som är rökt med torv i 9 timmar. Man har användt 7 st 200 liters...

Läs mer http://maltytowers.se/2016/12/09/whiskybloggen-isle-of-lime-fran-gotlands-whisky-provas/

Whiskybloggen: Talisker Evening gick av stapeln på Bökön

image

Distiller Edition 2015 Release – 57 ”North Neist Point – 18 Years Old – 25 Years Old Non Vintage – 30 Years Old Non Vintage

 

Platsen Hembyggdsgården Bökön i Emmaboda är en mysig plats att ha whiskyprovning på. För andra gången i klubbens historia avslutar vi whiskyårets provningar där. Jag själv stod som provningsledare och whiskyn jag fick presentera  höll väldigt hög klass. Bland marschaller och vedkasar började vi framför hembygdsgården med en välkomstdrink.  Som välkomstdrink så blev det varm choklad toppad med grädde och spetsad med Talisker Dark Storm. Kan säga att det smakade ljuvligt gott.

Själva provningen...

Läs mer http://maltytowers.se/2016/11/22/whiskybloggen-talisker-evening-gick-av-stapeln-pa-bokon/

Whiskybloggen: Tjugo Bowmore på en afton

imageSå knäppt men jag har samlat på mig lite för många flaskor och samples av Bowmore. Jag fick begränsa denna provning ner till 20 olika sorter á 1cl. Annars hade jag nog blivit lite för lullig. Tanken är inte att jag ska poängsätta på något sätt utan jag ska ta ut de fem som jag tycker smakar bäst helt enkelt.

Bowmore 11 y.o. Svenska Eldvatten 57,1% Bowmore N/A Cask Strength 56% Bowmore16 y.o.1989 51,8% Bourbon Cask Bowmore16 y.o.1990 53,8% Sherry Cask Bowmore16 y.o.1991 53,1% Port Wine Cask Bowmore17 y.o. 43% Bowmore 21 y.o. 43% Bowmore25 y.o. 43% Bowmore 9 y.o....

Läs mer http://maltytowers.se/2016/11/05/whiskybloggen-tjugo-bowmore-pa-en-afton/

Whiskybloggen: Box Dálvve ny whisky från Box

imageDet händer mycket på whiskyfronten nu. Box kommer släppa sin första whisky på 70cl och det är en whisky man ämnar ha som en standardbuteljering och som kommer finnas i beställningssortimentet hos Systembolaget. Man har kallat den för Dálvve efter samiskans ord för vinter. Man vill förstås få in denna i standardsortimentet och det tror jag man har stora chanser att få. Den 7 november finns Box Dálvve i Systembolagets beställningssortiment.  Priset för 70cl svensk single malt är satt till 479kr vilket är riktigt bra. Artikelnummer 85124-01....

Läs mer http://maltytowers.se/2016/11/04/whiskybloggen-box-dalvve-ny-whisky-fran-box/

Whiskybloggen: Grattis fatägare till Grimmansmåla Whisky

imageIdag kan vi trumpeta en fanfar. Klubbens fat Grimmasmåla har idag legat i exakt 3 år i lagerhuset vid Ångermansälvens strand hos Box Whisky. Destillatet måste legat på ekfat i minst 3 år innan man får kalla det whisky. Det innebär nu att vi har vår första whisky i klubben som legat på eget fat. På försommaren 2015 var jag på Box och tog det första provet ur fatet. Läs mer här om vad jag skrev då. Nu dröjer det inte så länge innan vi får blåsa fanfar ytterligare två gånger. I slutet av november fyller även Gusemåla och Duvemåla...

Läs mer http://maltytowers.se/2016/11/01/whiskybloggen-grattis-fatagare-till-grimmansmala-whisky/

Whiskybloggen: Veckan på Islay är över

image

Peter och Tommy med en flaska Kildalton vid Kildalton Cross

Här sitter jag på flygplatsen och summerar lite av vad jag har varit med om. Det slår mig att tiden har gått rasande fort. Ändå har det varit det där lugna och lite sävliga tempo som vi kallar för ”Islay time”. I början blir det lite frustrerande när det inte går fort nog. Men snart är man nere i samma tempo och det är då man börja njuta av tillvaron här. Att t.ex. få en bra internet-uppkoppling här är nästan omöjligt. Men efter ett tag nöjer man sig med en...

Läs mer http://maltytowers.se/2016/09/17/whiskybloggen-veckan-pa-islay-ar-over/

Whiskybloggen: Lagerhusprovning på Bruichladdich

image

Denna dag börjar precis som de andra dagarna. En promenad på piren och sedan frukost…eller tvärtom . Idag går färden runt Lochindaal och vi åker på små vägar mot Kilchoman. Svårt att tro att man cyklat den vägen på en tidigare resa. Vi gör ett butiksbesök på den gamla Rockside Farm där det lilla gårdsdestilleriet Kilchoman är beläget.

Sedan åker vi tillbaka och åker in till Bruichladdich för en lagerhusprovning.

Bruichladdich Bourbon 27 y.o. 53,5% orökt Port Charlotte Oloroso Sherry 13 y.o. 62,94% Octomore Bourbon Rom/sherry 11 y.o. 60% 159 ppm

Vad ska jag säga. 27-åringen den bättre för min...

Läs mer http://maltytowers.se/2016/09/15/whiskybloggen-lagerhusprovning-pa-bruichladdich/

Whiskybloggen: Lagavulin och Bowmore blev båda en höjdare

image

Christer och Ian jobbar tillsammans

 

Dagen börjar sedvanligt med en promenad på Bowmore pir och efterföljande frukost. Därefter färd till Lagavulin och ner i lagerhuset där Ian McArthur häller upp en välkomstdram. Ett Lagavulin fat från 1966 börja vår provning på morgonen. En ljuvlig 50-åring dram.

Sedan prövade vi följande i rasande fart men med mycket glädje och nöje. Ian var i högform och det döptes och sköttes whisky mest hela tiden. Besöket avslutades med att vi fick möjligheten att köpa en av de bättre Lagavulin jag smakat. Jag återkommer till den vid ett senare tillfälle.

12 y.o. 52,5%...

Läs mer http://maltytowers.se/2016/09/14/whiskybloggen-lagavulin-och-bowmore-blev-bada-en-hojdare/

Whiskybloggen: Provningar på Laphroaig och Ardbeg.

image

Efter en trevlig frukost och rekognoseringsraid på Bowmore där alltid lika trevliga Lynda släppte in oss lite tidigare så klev vi på bussen för att åka till Lapgroaig. Vi gick den obligatoriska rundturen innan vi fick gå ner i lagerhuset för att prova whisky från 3 olika fat.

Sherry Cask 17 y.o. secondfill 59,3 Bourbon Cask 12 y.o. 51% Bourbon Cask 9 y.o. 52,9 imageVi fick fylla en egen 25cl flaska av en valfri. Jag valde sherry Cask (nr772) för att jag tyckte den var en ovanlig doft och smak för att vara en Laphroaig. Jag inkasserade min hyra för...

Läs mer http://maltytowers.se/2016/09/14/whiskybloggen-provningar-pa-laphroaig-och-ardbeg/

Whiskybloggen: Bunnahabhainprovning av klass

image

Färden från Glasgow till Kennacraigh startar med info att morgonfärjan blivit i ställd P.g.a. storm. Våran färja går kl 13:00 så vi hoppas det mojnar tills dess. Lite efter kl. 9 så blir det dagens första dram men inte den sista. En Islay Cask som är en single malt som inte är namngiven men nog lutar det åt en Laphroaig. Finns på bolaget.

I Inveraray så besöker vi Loch Fine Whisky. En av Skottlands finaste whiskyaffärer. Inhandlade en Bowmore Devilds Cask och en 5-årig Talisker.

Färjan kommer gå i utsatt tid. Det firar vi med en 40-%ig Bowmore 9 y.o....

Läs mer http://maltytowers.se/2016/09/12/whiskybloggen-bunnahabhainprovning-av-klass/

Whiskybloggen: Nu styr vi mot Islay

image

Efter en del resestrul i Danmark och helt tokig busschaufför mellan Edinburgh och Glasgow kom jag till slut fram till hotellet. Där mötte vi upp med andra deltagaren och Peter och Tommy från Svenska Eldvatten som ordnat denna resa. Kvällens provning gick av stapeln på en pub. 2014 blev Bon Accord vald till Skottlands finaste pub och man kan förstå det när man kommer in. Fint utbud, trevlig atmosfär och kunnig personal.

Christian som bott och studerat här och var med från starten av företaget Scotch whisky auction och höll i provningen som var en charity för barn som har...

Läs mer http://maltytowers.se/2016/09/12/whiskybloggen-nu-styr-vi-mot-islay/

ornament

Online Whisky People!

Gå med nu, det är gratis!

Om TasteNote.se

TasteNote är en mötesplats för whisky-intresserade. Här kan du träffa nya vänner, läsa om whiskynyheter, hitta olika whisky-evenemang och mässor, läsa de senaste från dryckesindustrin och sist men inte minst skriva och ta del av tastenotes.

Vårt mål och ambition är att erbjuda alla whiskyentusiaster runt om i Norden en plats att samlas kring och dela erfarenheter.

Bli medlem nu!

info@tastenote.se